Several Pirates Move On to Regionals

By

Christopher Harnish (by Marv Foster)

Christopher Harnish (by Marv Foster)

(FINDLAY) - Several Pirate individuals and relay teams advanced to the OHSAA Regional Meet held next week in Tiffin.  The boys team placed fifth and the girls seventh at the District Meet. 

Moving on to Regionals are : 

Jackson Steinmetz - 3200
1st Place at 10:38 (new PR)

Boys 4x800 : Asher Antrim, Christopher Harnish, Luke Young and Baylor Garmatter
1st Place at 8:34

Asher Antrim - 1600
1st Place at 4:34

Baylor Garmatter - 800
2nd Place at 2:00

Abbey Gambrell - 300 Hurdles
3rd Place at 50.22

Kayla Kindle - 800
3rd Place at 2:29

Kaleb Jefferson - Discus
3rd Place at 132’7

Kaleb Jefferson - High Jump
3rd Place at 5’10

Arielle O’Neal - Discus
4th Place at 124-11

Girls 4x800 : Kayla Kindle, Sydney Hoff, Olivia Burner and Clara Matthews
4th Place at 10:30

Sydney Hoff - 3200
4th Place at 12:32 

Earning points for Bluffton’s team scores but not advancing to Regionals were

Abbey Gambrell - 8th in 100 Hurdles, 4x200 Allison Wise, Sarah Cartwright, Olivia Setzer & Karis Wilson - 7th place, Clara Mathews - 5th in 1600, Tanner Pinks - 7th in 1600, 4x100 Allison Wise, Bella Basinger, Olivia Setzer & Alyssa Casemier - 8th place, 4x100 Deandre Nassar, Eli Lemley, Chad Veit, Kaleb Jefferson - 8th Place, Xavier Dunifon - 6th place in 300 hurdles, Elijah Conley - 8th in 3200, 4x400 - Karis Wilson, Lucie Fett, Clara Mathews & Kayla Kindle - 6th Place, 4x400 Jonathan Shriner, Joel Piercefield, Xavier Dunifon, Baylor Garmatter - 7th place, Arielle O’Neal - 7th in Shot Put, Deandre Nassar - 8th in Shot Put. 

The OHSAA Regional Meet will be held Wednesday and Friday at Tiffin Columbian High School with the top 4 in each event advancing to the State Meet.   

Day 1 Photos by Marvin Foster : https://www.usedcoffeebeans.com/Sports/Bluffton-Track/2018/180517-District-Track

Northwest Conference Honors

Congratulations to the following Volleyball players for being honored by Northwest Conference coaches in voting for league teams:  Second TeamKatie PraterHonorable MentionAshley EachusKylie Stackhouse...

View Article »

Northwest Conference Honors

Congratulations to the following Boys Soccer players for being honored by Northwest Conference coaches in voting for league teams:  First TeamLuke YoungJesse MontelDakota ClymerJonathan SchrinerSecond TeamIsaiah...

View Article »

Northwest Conference Honors

Congratulations to the following Girls Soccer players for being honored by Northwest Conference coaches in voting for league teams:  First TeamKayla WhiteAverey RumerLaykin Garmatter Second TeamBrinkley GarmatterReagan...

View Article »