District Track Meet Underway

By

(FINDLAY) - The road to Columbus starts in Findlay for the Bluffton Track & Field teams.  Thursday a few finals were run and several preliminary events took place with the finals to come Saturday again at Findlay.  

Both 4x800 relay teams advanced to Regionals.  The boys team of Asher Antrim, Christopher Harnish, Luke Young and Baylor Garmatter won the event and the girls team of Kayla Kindle, Sydney Hoff, Olivia Burner and Clara Mathews finished fourth to move on. Kaleb Jefferson took third in the discus with a throw of 132-07 and will compete at Tiffin next week. 

Advancing to Saturday’s Finals :

Xavier Dunifon - 300 Hurdles - 3rd

4x400 Karis Wilson, Lucie Fett, Clara Mathews, Kayla Kindle - 4th

Baylor Garmatter - 800 - 5th

4x100 Deandre Nassar, Eli Lemley, Chad Veit, Kaleb Jefferson - 6th

4x400 Jonathan Shriner, Joel Piercefield, Asher Antrim, Baylor Garmatter - 6th

Xavier Dunifon - 110 Hurdles - 6th

Abbey Gambrell - 300 Hurdles - 6th

Abbey Gambrell - 100 Hurdles - 7th

4x200 Allison Wise, Sarah Cartwright, Olivia Setzer, Karis Wilson - 7th

4x100 Allison Wise, Bella Basinger, Olivia Setzer, Alyssa Casemier - 7th

Luke Young - 800 - 10th

Kayla Kindle - 800 - 12th

 

Northwest Conference Honors

Congratulations to the following Volleyball players for being honored by Northwest Conference coaches in voting for league teams:  Second TeamKatie PraterHonorable MentionAshley EachusKylie Stackhouse...

View Article »

Northwest Conference Honors

Congratulations to the following Boys Soccer players for being honored by Northwest Conference coaches in voting for league teams:  First TeamLuke YoungJesse MontelDakota ClymerJonathan SchrinerSecond TeamIsaiah...

View Article »

Northwest Conference Honors

Congratulations to the following Girls Soccer players for being honored by Northwest Conference coaches in voting for league teams:  First TeamKayla WhiteAverey RumerLaykin Garmatter Second TeamBrinkley GarmatterReagan...

View Article »